Athen 1997

Med en ballast på en 2.plads i Osaka, hvor hun var blevet slået af Katrin Dörre, kom Hiromi Suzuki til Athen, hvor hun blev en overraskende verdensmester.
Hun vandt en sikker sejr. Hun løb på 2.29.48, mens hendes nærmeste rival, den forsvarende verdensmester Machado2.31.12
Rumæneren Lidia Simon 2.31.55 vandt bronze. Hendes tid skulle komme 4 år senere, hvor hun vandt guld i Edmonton
Nr 
Navn
Nationalitet
Tid
1
Japan
2:29:48
2
Portugal
2:31:12
3
Rumænien
2:31:55
4
TOBISE Takako
Japan
2::32:18
5
Italien
2:33:10
6
BIBA Iris
Tyskland
2:34:06
7
Tyskland
2:35:28
8
MOSER Franziska
Schweiz
2:36:16
9
RAZDROGINA Yelena
Rusland
2:36:37
10
FUJIMURA Nobuko
Japan
2:36:51
11
Rumænien
2:38:38
12
POLIZOU Maria
Grækenland
2:39:10
13
FIACCONI Franca
Italien
2:39:53
14
MALLO Christine
Frankrig
2:40:55
15
Ethiopien
2:41:00
16
KIRKEBERG Grete
Norge
2:41:05
17
LE GALLO Maryse
Frankrig
2:41:08
18
BUIA Aurica
Rumænien
2:41:45
19
HARA Mariko
Japan
2:42:00
20
TURLAND Heather
Australien
2:42:12
21
RIOS Rocio
Spanien
2:42:18
22
NAGY Judit
Ungarn
2:42:21
23
MAIR Angharad
Storbritanien
2:42:31
24
FOGLI Laura
Italien
2:43:28
25
COLLINS Cheryl
USA
2:43:42
26
YUDENKOVA Olga
Hviderusland
2:43:47
27
VILLANI Anna
Italien
2:43:58
28
GOLDSMITH Sally
Storbritanien
2:44:20
29
ABE Tomoe
Japan
2:45:19
30
OLARUA Nuta
Rumænien
2:47:12
31
VINNITSKAYA Elena
Hviderusland
2:47:57
32
VEITH Manuela
Tyskland
2:48:45
33
ASSEFA Asselefech
Ethiopien
2:48:54
34
MURA Evelyne
Frankrig
2:49:57
35
SANDERSON Danielle
Storbritanien
2:49:03
36
KIRTLAND Julia
USA
2:49:43
37
KOSACHEVA Anfisa
Rusland
2:50:29
38
DE OLIVEIRA Grace
Sydafrika
2:50:36
39
HOUITTE Gaelle
Frankrig
2:50:38
40
PETERSON Julie
USA
2:51:59
41
TIMOFEYEVA Irina
Rusland
2:53:01
42
NIKOLAKOPOULOU Panagiota
Grækenland
2:54:03
43
LO Man Yi
Hong Kong
2:54:59
44
BEKELE Alemitu
Ethiopien
2:55:06
45
AMBATZIDOU Georgia
Grækenland
2:56:58
46
VARGAS Marisol
Mexico
2:58:22
47
HUNTER-ROWE Carolyn
Storbritanien
3:01:01
48
ALLISON May
Canada
3:01:26
49
BARTOSZEK Danuta
Canada
3:01:30
50
TOTO Rita
Sydafrika
3:04:05
51
SALINAS Rosa
Mexico
3:12:5
52
COELLO Gina
Honduras
3:17:33
53
DE SNOO Alexandra
 
3:22:08
54
         DADABAYEVA Gulsara
Tjekkiet
3:30:45
'